![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3955314
*
nr 395 5314
Spegel
Empire, Etikettsign Joh Frisk, höjd: 185 (senare glas)
Utrop:
5.500 kr
Såld:
5.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 februari 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 01:01:28
1
4.500 kr
6/2 12:24:09
2
5.100 kr
6/2 14:11:41
3
4.800 kr
6/2 14:12:59
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire etikettsign joh frisk karl johan karl johan-stil senare glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 395 5314
Spegel
Empire, Etikettsign Joh Frisk, höjd: 185 (senare glas)
Utrop: | 5.500 kr |
---|---|
Såld: | 5.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 februari 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/2 01:01:28 | 1 | 4.500 kr |
6/2 12:24:09 | 2 | 5.100 kr |
6/2 14:11:41 | 3 | 4.800 kr |
6/2 14:12:59 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire etikettsign joh frisk karl johan karl johan-stil senare glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53